Prowadzisz wypożyczalnię samochodów? Sprawdź, co zrobić, żeby Cię nie okradli

prowadzisz-wypozyczalnie-samochodow-sprawdz-co-zrobic-zeby-cie-nie-okradli

Jeśli chodzi o samochody, od lat trwa wyścig zbrojeń. Złodzieje i właściciele prześcigają się w wymyślaniu oraz obchodzeniu nowych zabezpieczeń. Dla przykładu: takie udogodnienie jak system keyless stał się również przyczynkiem do nowej metody kradzieży – na walizkę. Zawsze powinniśmy pamiętać, że złodzieje są pomysłowi i mogą położyć łapę na naszym aucie w najmniej oczekiwanej chwili. To szczególnie ważne w kwestii wypożyczalni samochodów, gdzie pojazdy przekazywane są z rąk do rąk. Jak zatem zabezpieczyć się przed kradzieżami?

Wypożyczalnie samochodów na celowniku

Od wielu lat rośnie zainteresowanie tymi przedsiębiorstwami. Są one idealnym rozwiązaniem w XXI wieku – firma nie ponosi kosztów amortyzacji, a osoby indywidualne mają auta zastępcze pod nosem.

Jednak w takim układzie łatwo może dojść do kradzieży. Przykład? Wypożyczenie samochodu na fałszywe dokumenty i przywłaszczenie pojazdu. Inny? Proszę bardzo: osoba X zgłasza stłuczkę ubezpieczycielowi. Ten gwarantuje auto zastępcze poprzez wypożyczalnię. Kłopot w tym, że żadnej stłuczki nie było, a samochód zastępczy był klasy Premium (bo podobnej był ten biorący udział w rzekomej kolizji). Osoba X odjeżdża nowym nabytkiem w siną dal.

Co zatem możemy zrobić? Oczywiście, zabezpieczyć się przed tymi sytuacjami. Pierwsza myśl może wskazywać na zakup odpowiedniego ubezpieczenia – jednak stawki od kradzieży mogą przyprawić o ból głowy, a to dlatego, że ubezpieczyciel uważa auto z wypożyczalni za pojazd wysokiego ryzyka. W końcu mniej troszczymy się o to, co nie jest nasze, prawda? Tę zasadę z pewnością potwierdzą właściciele aut służbowych! Co zatem będzie najlepszym rozwiązaniem dla właściela firmy wypożyczającej pojazdy?

Monitoring samochodów TopGUARD

System odzyskiwania sprawdza się i u właścicieli prywatnych, i w firmach udostępniających swoją własność. Na czym to polega? Zasada w każdym przypadku pozostaje taka sama – monitoring umożliwia lokalizację pojazdu w razie kradzieży. Nadajnik trzeba zainstalować we flocie zanim dojdzie do zdarzenia. Jeśli stwierdzimy zaginięcie któregoś pojazdu, wysyłamy informację do Centrum Monitoringu, które z kolei wybudza urządzenie. To wysyła dane o swojej lokalizacji i policja jest w stanie przeprowadzić skuteczną akcję odzyskiwania samochodu. W TopGUARD stosujemy technologię nadawania na falach radiowych, aby złodzieje nie byli w stanie zastosować zagłuszarek sygnału.

Nasz system opracowaliśmy w kilku wersjach, aby upewnić się, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego wypożyczalniom samochodowym proponujemy w pełni przystosowany system TopGUARD Active.

Zabezpieczenie przeciwko sabotażowi

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na szansę odzyskania pojazdu jest czas reakcji na kradzież lub jego przywłaszczenie. W wypadku wypożyczalni jest to niestety największy problem. Klient wynajmujący pojazd na kilka dni lub dłużej ma do niego pełny dostęp i swobodę w jego użytkowaniu. Niejednokrotnie obserwowaliśmy kradzieże gdzie w ciągu kilku dni “klient” potrafił odnaleźć moduł GPS ukryty w pojeździe a następnie pod osłoną nocy go wymontować i zniszczyć, a mając kilka godzin na bezpieczną ucieczkę przepaść bez śladu.

Specjalnie z myślą o takich sytuacjach stworzyliśmy autorskie rozwiązanie antysabotażowe, które jest standardowym elementem pakietu TopGUARD Active. Dzięki niemu każdorazowa ingerencja wynajmującego pojazd w jego konstrukcję (np. próba demontażu osłon, plastików za którymi może znajdować się moduł gps) wywołuje specjalny cichy alarm, który trafia do właściciela wypożyczalni. Szybkie powiadomienie o próbie sabotażu pozwoli właścicielowi na natychmiastowe podjęcie działań i odebranie samochodu z rąk nieuczciwego Klienta!