TopGUARD® – Systemy zabezpieczeń pojazdów

LOGO

Blisko 9 tysięcy – tyle samochodów skradziono w samym 2019 roku według raportu Komendy Głównej Policji. Choć kradzież auta wydaje się rzeczą rzadką, nigdy nie możemy być pewni, że nas taka sytuacja nie spotka. Złodzieje wykorzystują coraz bardziej zaskakujące metody i coraz nowsze technologie w celu przejęcia cudzej własności. Spokojni nie mogą być nawet właściciele najnowszych, wydawałoby się najlepiej fabrycznie zabezpieczonych pojazdów, gdyż te giną równie często jak auta kilkuletnie. Jak powinniśmy zareagować w sytuacji, gdy pewnego dnia nie zastaniemy swojego pojazdu w miejscu gdzie go zaparkowaliśmy?

Postępowanie w razie kradzieży

Przede wszystkim spokój

W pierwszej chwili powinniśmy od razu powiadomić policję oraz towarzystwo ubezpieczeniowe. Szczególnie to drugie jest istotne, ponieważ większość ubezpieczycieli daje zaledwie jeden dzień roboczy na zgłoszenie. Zazwyczaj wystarczy kontakt telefoniczny, jednak na komisariacie, po spisaniu zeznań, warto od razu poprosić o zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży. Jest ono niezbędne podczas uzgadniania sprawy z ubezpieczycielem. Pamiętaj: jeśli na skradziony samochód wziąłeś kredyt lub masz go w leasingu, o zdarzeniu powinieneś powiadomić także bank/leasingodawcę.

Kolejne kroki

W terminie do 7 dni pojawi się u Ciebie przedstawiciel ubezpieczyciela. Rzeczoznawca spisze raport, zabierze kluczyki i inne dokumenty związane z autem, a także jego wyposażenie, którego złodziej nie zabrał ze sobą. Według kodeksu cywilnego, odszkodowanie w ramach AC musi być wypłacone do 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia z policji, że postępowanie w sprawie kradzieży zostało zakończone. Oczywiście pod warunkiem, że potwierdzi ono, że do kradzieży rzeczywiście doszło. Nieraz trzeba wykazać się cierpliwością – postępowanie w sprawie kradzieży pojazdu może (ale nie musi) trwać nawet kilka miesięcy, co znacznie wydłuża czas do otrzymania odszkodowania.

Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia: nie zapomnij wyrejestrować pojazdu w wydziale komunikacji w terminie do 7 dni od zdarzenia. Dlaczego? Tylko dzięki dopilnowaniu tej czynności nie będziesz musiał w dalszym ciągu opłacać składek OC. Żeby dokonać wyrejestrowania, przygotuj zaświadczenie o zgłoszeniu przestępstwa, dowód rejestracyjny, wniosek oraz osobiste oświadczenie, że doszło do kradzieży.

Zabezpiecz się wcześniej!

Niestety, tylko znikomy procent skradzionych pojazdów udaje się odzyskać poprzez działania Policji, prywatnych detektywów, popularnych ostatnio “internetowych śledztw”. Zdecydowana większość samochodów jest rozbierana na części i przepada bez wieści. W tej sytuacji, po fakcie – najczęściej jako właściciel pojazdu nie jesteśmy w stanie już wiele zdziałać, możemy natomiast zapobiec takim nieprzyjemnościom zabezpieczając się wcześniej!

System TopGUARD to nowoczesna technologia, która pozwala na namierzenie skradzionego pojazdu w dowolnym miejscu i czasie. W momencie zgłoszenia kradzieży do Centrum Monitoringu Alarmów, nadajnik zostaje wybudzony i namierzony z wysoką dokładnością. Następnie wspólnie z Policją przeprowadzana jest akcja odzyskiwania auta, które najczęściej wraca do właściciela w całości! System TopGUARD to także szereg innych zabezpieczeń – w najbardziej rozbudowanych wariantach chronimy pojazdy poprzez nieustanny nadzór nad samochodami, instalację dodatkowych czujników czy immobilizera. Pamiętaj: zabezpiecz się wcześniej!