TopGUARD® – Systemy zabezpieczeń pojazdów

LOGO

Kradzieży samochodów w Polsce jest obecnie mniej, niż kilkanaście lat temu. To nie znaczy jednak, że nie jesteśmy narażeni na atak złodziei aut.

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie przed kradzieżą auta i przestępcami; wśród nich blokady mechaniczne i systemy odzyskiwania samochodów. A co, jeśli ich nie ma lub zawiodą? Wtedy pozostaje tylko zmierzyć się z konsekwencjami… lub skorzystać z wcześniej wykupionego ubezpieczenia od kradzieży.

Co wpływa na cenę takiej polisy i jakich błędów unikać? Piszemy o tym poniżej.

ubezpieczenie od kradzieży

Oferty na rynku

Na początek należy wyjaśnić jedną kwestię: obowiązkowe OC nie jest ubezpieczeniem, które obejmuje sytuację kradzieży samochodu. Aby uzyskać pieniądze po utracie auta, należy wykupić autocasco.

W ofercie zakładów ubezpieczeniowych znajdziemy następujące możliwości:

  • AC all risk, czyli w wersji pełnej, obejmującej także szkody niewskazane w warunkach umowy,
  • AC standardowe, które obejmuje wyłącznie zdarzenia zdefiniowane w umowie,
  • AC mini, czyli ubezpieczenie tylko od kradzieży, z możliwością rozszerzenia.

Najdroższą, ale również najlepszą wersją polisy jest ta, która obejmuje wszystkie możliwe szkody. Pamiętajmy jednak, że sam zakup nie gwarantuje uzyskania odszkodowania – zakład ma prawo odmówić wypłaty lub ją zmniejszyć, jeśli dostrzeże jakiekolwiek odstępstwa od warunków umowy. Dlatego czytajmy dokładnie wszystkie dokumenty!

Pamiętaj o tym: stała suma ubezpieczenia

Podczas zawierania umowy należy koniecznie sprawdzić, jaką kwotę zakład ubezpieczeniowy proponuje jako wartość auta. Zazwyczaj bowiem nie bierze się wtedy pod uwagę dodatkowego wyposażenia pojazdu, a tym samym zaniża jego cenę. Potem, gdyby doszło do kradzieży, ubezpieczyciel wypłaca taką sumę, jaka widnieje na umowie – czyli za małą z punktu widzenia właściciela. Dlatego właśnie stała suma ubezpieczenia, odpowiednio uzgodniona między dwiema stronami, jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku ubezpieczenia od kradzieży.

Ile za to zapłacę?

Koszt ubezpieczenia samochodu od kradzieży zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wymienia się wśród nich wartość auta, jego markę i model, historię poprzednich pojazdów właściciela, a także, co ciekawe, miejsce parkowania. 

Bardzo ważnym aspektem są zabezpieczenia antykradzieżowe: przyjęło się, że zakłady ubezpieczeń znacznie obniżają koszt składek w sytuacji, w której auto jest wyposażone w dodatkowe systemy ochrony mienia. To sprawdzony sposób na oszczędności przy maksymalnej ochronie.

TopGUARD zapewnia kilka niezawodnych pakietów zapobiegania kradzieży, które są uznawane podczas ustalania ceny ubezpieczenia – sprawdź ofertę!