TopGUARD® – Systemy zabezpieczeń pojazdów

LOGO

Czasami łatwo jest zapomnieć, jak wiele „wynalazków przyszłości” rodem z książek science fiction jest dostępnych na wyciągnięcie ręki. Co prawda, baz na Marsie jeszcze nie ma, ale można już porozmawiać o filozofii ze sztuczną inteligencją. A także wybrać się na przejażdżkę w pełni autonomicznym samochodem!

Co to za technologia oraz jakie są jej wady i zalety? Zastanawiamy się nad tym poniżej!

samochody autonomiczne wady i zalety

Auta bez kierowców

Zautomatyzowane pojazdy to te, którymi nie musi kierować człowiek. Są one wyposażone w systemy kontrolujące ruch samochodu, przy czym warto pamiętać, że istnieją trzy poziomy takiej kontroli. Do pierwszego zaliczamy programy jedynie wspomagające kierowanie, do drugiego – komputery przejmujące kontrolę nad jazdą w powtarzalnych, niewymagających podejmowania decyzji sytuacjach drogowych. Całkowita autonomiczna jazda bez ingerencji człowieka jest możliwa na trzecim, najwyższym poziomie.

Auta tego typu są wyposażone w podstawowe oraz zaawansowane programy, takie jak radar, GPS, lidar czy widzenie komputerowe. W ten sposób są w stanie dostrzegać przeszkody na swojej drodze oraz poprawnie programować trasę. Takie bezzałogowce produkują już Toyota, Mercedes-Benz i Volvo.

Zalety i wady samochodów autonomicznych

Tak jak każdy wynalazek, również i ten wywołuje kontrowersje. Jedną z nich jest obawa, że zawodowi kierowcy utracą stanowiska pracy, ponieważ wyprą ich auta samosterujące. Warto jednak pamiętać, że tego typu pojazdy nie są i jeszcze długo nie będą niezawodne, a także zawsze pozostaną podatne na ataki hakerskie. Z tego powodu pasażerowie mogą świadomie wybierać taksówkę z ludzkim kierowcą zamiast komputerowym.

Z kolei wśród zalet można zdecydowanie wymienić wygodę, szczególnie podczas wielogodzinnych podróży, oraz oszczędność czasu. Istnieje szansa zminimalizowania liczby wypadków na drogach, ponieważ pijane osoby rzadziej wsiadałyby za kółko, a kierowcy zmęczeni lub korzystający z telefonu w trakcie jazdy mogliby oddać kierownicę komputerowi. Okazuje się bowiem, że sztuczna inteligencja jest bardziej ostrożna niż człowiek.

Czy to jest legalne?

Jeszcze trochę poczekamy na bezzałogowe taksówki! Autonomiczne samochody póki co nie są dopuszczone do poruszania się po drogach, a jedyny legalny wyjątek to przeprowadzanie ich testów.

Jeśli jednak staną się szerzej dostępne, to bardzo ważną kwestią stanie się odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą. W końcu złodzieje z pewnością wymyślą nowe sposoby na uprowadzenie takich zaawansowanych systemów – a my w TopGUARD będziemy wciąż krzyżować im szyki!