TopGUARD® – Systemy zabezpieczeń pojazdów

LOGO

W Polsce od wielu lat kradzież samochodów utrzymuje się na podobnym poziomie – rok 2021 nie był pod tym względem inny. Dane zebrane przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wskazują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy znowu łupem złodziei padło ok. 7 tys. samochodów osobowych. Ile dokładnie i jakich marek? Wszystko prezentujemy poniżej.

Złodzieje… na poziomie

7098 pojazdów – tyle wyrejestrowano w Polsce w 2021 roku z powodu kradzieży z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. To wzrost o 3% w porównaniu z rokiem 2020. Ale, co ważne, daleko temu wynikowi od polskiego rekordu z roku 1999, kiedy skradziono aż 71 543 samochody. To dzięsięciokrotnie więcej niż obecnie!

Warto jednak pamiętać, że przestępcy stają się teraz odrobinę bardziej pewni siebie po tym, jak już przyzwyczailiśmy się do pandemii. Nie traćmy czujności!

Polacy fanami Dalekiego Wschodu

Ale jednak coś uległo zmianie. W roku 2020 złodzieje upodobali sobie szczególnie model audi a4. To był równocześnie najpopularniejszy w naszym kraju samochód używany. W minionych 12 miesiącach jednak przypadki jego kradzieży stały się rzadsze, a pierwsze miejsce na podium zajęło inne auto: Toyota Corolla. Było ono najczęściej sprzedawane w salonach samochodowych, a także najczęściej wyrejestrowywane z powodu kradzieży, bo aż 214 razy.

W ogóle polscy złodzieje upodobali sobie pojazdy z Japonii i Korei. Być może pociąga ich egzotyka, być może wysoki poziom technologiczny, ale jedno jest pewne: na drugim i trzecim miejscu uplasowały się SUV-y Toyota RAV4, a także Hyundai Tucson. Inne auta, które wpadały w oko przestępcom, to popularna wśród klientów indywidualnych Toyota Yaris oraz Mitsubishi Outlander. A jeśli chodzi o samochody dostawcze, to królował Fiat Ducato.

Co ciekawe: to, jak często dany model kupowaliśmy, nie do końca przekładało się na liczbę kradzieży. Przykład: choć Toyota była popularna wśród złodziei, to Dacia Duster (druga pod względem popularności u klientów indywidualnych) wyrejestrowana została tylko 7 razy.

Szczegółowe dane:

  1. Toyota Corolla: 214
  2. Toyota RAV4: 198
  3. Hyundai Tucson: 192
  4. Mitsubishi Outlander: 178
  5. Audi A4: 177

Uwaga, warszawiacy!

Pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że co czwarte auto w 2021 roku zostało wyrejestrowane w stolicy. Było to aż 1801 samochodów. 40% skradzionych pojazdów miało mazowieckie tablice rejestracyjne.

Jeśli chodzi o roczniki, to najbardziej atrakcyjne były trzy- i dwuletnie modele, produkowane między 2018 a 2019 rokiem. Łącznie stanowiły one 1/3 wszystkich wyrejestrowanych w zeszłym roku aut.

Dane jasno wskazują: nie traćmy czujności. Złodzieje nigdy nie śpią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *