TopGUARD® – Systemy zabezpieczeń pojazdów

LOGO

Nie tylko samochody osobowe – również dostawcze stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Przestępcy bowiem mogą wzbogacić się na nich w dwójnasób: sprzedać na czarnym rynku nie tylko części, ale też towar zdobyty z bagażnika.

O ile jednak kradzież osobówki to spora komplikacja, której nikt nie chce przeżywać, o tyle kradzież dostawczaka lub busa jest dużo bardziej problematyczna, ponieważ wiąże się ze stratami przedsiębiorstwa. Oznacza wstrzymanie dostaw i kursów, opóźnienie realizacji umówionych terminów, no i konieczność zakupu nowego pojazdu. A przecież pensje trzeba wypłacać!

Jak zatem zabezpieczyć firmową flotę?

zabezpieczenie busów

Garść statystyk

Wbrew pozorom, kradzieże samochodów dostawczych są równie częste, jak osobówek. Jak wynika z raportu Instytutu Samar, w 2023 roku czwartym najczęściej uprowadzanym modelem w Polsce był właśnie dostawczak – Fiat Ducato. Z ulic zniknęło 148 sztuk tego auta. W rankingu Top10 znalazł się także drugi samochód dostawczy, Renault Master, który stał się celem przestępców 110 razy. Ale to nie wszystko, ponieważ poza tymi dwoma modelami uprowadzono jeszcze ponad 50 egzemplarzy IVECO Daily oraz Mercedesa Sprintera. Dla porównania: najwięcej, bo 247 sztuk, skradziono w zeszłym roku Toyoty Corolli.

Z roku na rok przestępczość samochodowa utrzymuje się w naszym kraju na podobnym poziomie. Należy więc przypuszczać, że dostawczaki wciąż będą popularne wśród złodziei.

Mechaniczne zabezpieczenia przestrzeni ładunkowej

W przypadku aut dostawczych łupem przestępców może paść nie tylko sam samochód, ale także towar, który przewozi. Dlatego wiele firm inwestuje w specjalistyczne kłódki na drzwi: blokady oraz zamki bezpieczeństwa. Mają one za zadanie uniemożliwić złodziejom wyniesienie rzeczy z bagażnika. Muszą być odporne na próby włamania z wykorzystaniem narzędzi – młotków, łomów, wiertarek – oraz blokować możliwość otwarcia drzwi od wewnątrz. 

Tego rodzaju sprzęt z pewnością chroni towar przed przestępcami, ale na tym jego użyteczność się kończy. Co z całym pojazdem?

Zabezpieczenie busów i samochodów dostawczych 

Najlepszym sposobem jest cyfrowy immobilizer typu CAN-Block, zapewniający blokadę rozruchu pojazdu, którą można zwolnić za pomocą telefonu. To miniaturowe urządzenie jest odporne na metody na walizkę oraz Game Boy, a przy tym wygodne i niezawodne. TopGUARD LOCK stanowi sposób na skuteczne oraz niedrogie zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą – szczególnie w przypadku dużej floty samochodów użytkowych.

A jeśli jesteś zainteresowany systemem odzyskiwania pojazdów, sprawdź opcję TopGUARD PASSIVE lub MAX, które gwarantują namierzanie skradzionego auta poprzez technologię radiową.