TopGUARD® – Systemy zabezpieczeń pojazdów

LOGO

Jako kierowcy poszukujemy różnych metod na ochronę samochodu przed złodziejami, ale zanim w którąś zainwestujemy, warto najpierw upewnić się co do jej skuteczności. A współcześnie najlepszym źródłem informacji jest Internet!

Jednak, jak to w sieci bywa, prawdziwe i nieprawdziwe wiadomości są ze sobą wymieszane i trudne do odróżnienia. Szczególnie wokół mechanicznych blokad skrzyni biegów i kierownicy narosło mnóstwo mitów – wygląda na to, że wciąż wiele osób nie może uwierzyć w skuteczność tej jednej z najpopularniejszych i najtańszych metod ochrony auta. Sprawdzamy zatem, co jest prawdą, a co miejską legendą!

Mit: ciekłym azotem można zniszczyć blokadę

Z całą pewnością, ciekły azot jest na tyle zimny, że jest w stanie zmrozić materiał, z którego wykonana jest blokada kierownicy czy skrzyni biegów. Następnie rzeczywiście wystarczy tylko uderzyć młotkiem, by bariera się rozpadła. Dlaczego zatem ta teoria to mit?

Już odpowiadamy: ponieważ ciekły azot krzepnie (przechodzi w stan stały) w temperaturze -210 °C. Jak widać, jest to bardzo niska temperatura, która nie występuje naturalnie na Ziemi – przypomnijmy, że rekord zimna to -89,2 °C na stacji badawczej na Antarktydzie! Złodziej, próbujący ciekłym azotem sforsować blokadę kierownicy, nawet podczas naszej polskiej zimy, zobaczy, jak azot ten błyskawicznie ulatnia się do atmosfery i nie czyni żadnej krzywdy. Musiałby nosić ze sobą laboratorium, żeby było inaczej!

Mit: wiertarką lub łomem można zniszczyć zamek blokady

Ponownie mamy do czynienia z legendą, która teoretycznie jest prawdziwa. Faktycznie, przestępca jest w stanie rozwiercić zamek lub siłą podważyć mechanizm – ale dotyczy to tylko starych, niewzmocnionych blokad.

Współczesne produkty są odporne na wiertarki i inne narzędzia, ponieważ mają zabezpieczenia w postaci kilku specjalnych pinów z hartowanej stali. Sprawdzajmy zatem, czy model, który chcemy zakupić, wykonany został właśnie z hartowanej stali i posiada mechanizm zabezpieczający przed siłowym majstrowaniem przy zamku.

Fakt: blokada mechaniczna nie zawsze wystarcza

Istnieją doświadczeni i zawodowi złodzieje, którzy z łatwością pokonują mechaniczne blokady kierownicy czy skrzyni biegów. Nie jest to zatem ochrona skuteczna na 100%.

Jeśli poszukujesz niezawodnego systemu zabezpieczenia przed kradzieżą i odzyskiwania samochodów, wypróbuj TopGUARD MAX. Pakiet ten pozwala namierzyć uprowadzone auto za pomocą technologii radiowej, ale także monitorować pojazd w czasie rzeczywistym. Z nami masz pełną gwarancję bezpieczeństwa w przypadku nieprzewidzianych sytuacji oraz kradzieży – bo działamy dwutorowo, czyli na maksa!