TopGUARD® – Systemy zabezpieczeń pojazdów

LOGO

Dla jednych obowiązkowa wygoda, dla innych najgorsze zło. Coraz więcej samochodów oferuje system keyless i wiele kierowców decyduje się z niego skorzystać. Czy to dobra decyzja? I dlaczego tak często poleca się w pakiecie również monitoring samochodu? Oto wady oraz zalety bezkluczowych wozów!

Keyless - wady i zalety systemu bezkluczykowego

Plusy…

Ludzie lubią urządzenia, które ułatwiają życie – w końcu potrzeba jest matką wynalazków. Jeśli kiedykolwiek musiałeś szukać kluczyków do auta po wszystkich kieszeniach, żeby na koniec znaleźć je na półce w przedpokoju, to pewnie myśl: „gdybym tylko mógł jechać bez nich” przeszła Ci przez głowę.

Z systemem keyless nie musisz stać podczas ulewy przy drzwiach i przeszukiwać torby. Wystarczy, że kluczyk masz przy sobie, a samochód odbierze jego sygnał. Wtedy trzeba pociągnąć za klamkę, by zamek został automatycznie odblokowany. Jeśli z kolei kluczyk został gdzieś w domu, to będzie za daleko, żeby skomunikować się z pojazdem, i skobel nie odskoczy. To będzie jasna informacja, że musimy się cofnąć – bez straty czasu.

…i minusy

Niestety, skoro technologia idzie do przodu, to również metody złodziei starają się za nią nadążyć. Bezprzewodowym systemom grozi przechwycenie sygnału lub nawet jego podrobienie. Za pomocą odpowiednich urządzeń przestępcy są w stanie oszukać nasz samochód i podszyć się pod właściciela. I robią to bardzo często – taka kradzież nazywa się sposobem „na walizkę”.

Wystarczy minuta i dwóch złodziei. System keyless działa w ten sposób, że dopiero mając kluczyk przy sobie zdołamy otworzyć drzwi. Przestępcy łatwo obchodzą to zabezpieczenie, ponieważ jeden z nich podchodzi blisko do domu i próbuje przechwycić sygnał. Drugi natomiast czeka już przy samochodzie z odbiornikiem, który z kolei wzmacnia sygnał. W odpowiednim momencie ciągnie on za klamkę i auto staje przed nim otworem. Teraz złodzieje spokojnie mogą odpalić pojazd i odjechać nim w siną dal. O tym, dlaczego robią to bez kluczyka, pisaliśmy w ostatnim artykule.

Zatrzymać przestępcę 

Czy zatem właściciel auta z systemem bezkluczykowym skazany jest na jego kradzież? Niekoniecznie!

Monitoring samochodu to rozwiązanie, które nadal pozwoli Ci korzystać z wygody keyless (w przeciwieństwie do różnych pokrowców czy puszek), a przy tym pokrzyżuje plany złodziei. W momencie zauważenia kradzieży przez właściciela, uruchamiana zostaje procedura odzyskania auta. Nadajniki GPS w nim zainstalowane przesyłają dane o lokalizacji do centrum TopGuard, a nasi specjaliści z kolei informują policję i umożliwiają jej błyskawiczne odnalezienie samochodu.

Monitoring pojazdów GPS to najlepszy przyjaciel kierowcy. Sprawdź sam!