TopGUARD® – Systemy zabezpieczeń pojazdów

LOGO

Cena benzyny już dawno przekroczyła 6 złotych i nie zanosi się, aby w najbliższym czasie spadła. Ta sytuacja odbija się na kieszeniach wszystkich kierowców – ale najbardziej dotyka kierowców zawodowych.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tematem eco-driving, czyli jazdy ekologicznej, takiej, która zużywa jak najmniej paliwa. Jakie są jej zasady i do czego przydaje się funkcja eco-driving w satelitarnym monitorowaniu pojazdów? Wyjaśniamy poniżej!
eco driving co to

Czy to się w ogóle opłaca?

Technika eco-drivingu sprawia, że kierowcy nie tylko ograniczają ilość dwutlenku węgla wydzielanego do atmosfery, ale także generują spore oszczędności. Taka jazda oznacza bowiem mniejsze zużycie paliwa oraz mechanicznych części samochodu – a co za tym idzie, rzadziej tankujemy bak i wymieniamy podzespoły. 

Eco-driving jest zatem ekologiczny oraz ekonomiczny, co ma szczególne znaczenie w przypadku dużych flot pojazdów. Wyliczenia pokazują, że średnio w ten sposób oszczędzamy litr paliwa na 100 km, a zatem trochę ponad 6 złotych. Kwota nie wydaje się imponująca, ale przecież rośnie wraz z dystansem, i już na trasie 1000 km wynosi 60 zł. Warto o tym pamiętać!

Kilka zasad dla kierowców ciężarówek

Czas przejść do konkretów, z których skorzystają najbardziej firmy zajmujące się transportem. Eco-driving ciężarówką jest bowiem jak najbardziej możliwy i generuje spektakularne oszczędności, dlatego wprowadź w życie kilka prostych nawyków:

  1. Kontroluj ciśnienie w oponach – odpowiednio wysokie ciśnienie niweluje opór i tarcie podczas jazdy. Optymalnie powinno ono wynosić 9 barów w oponie naczepy. Jeśli będzie niższe, możemy zauważyć wzrost spalania paliwa na poziomie pół litra na 100 km.
  2. Jedź od razu po uruchomieniu silnika – współczesne pojazdy wcale nie muszą stać na parkingu i się nagrzewać, aby dobrze działać. Wręcz przeciwnie: lepiej ruszyć od razu, ponieważ w trakcie jazdy silnik szybciej osiągnie optymalną temperaturę.
  3. Dostosuj styl jazdy do trasy – jeśli wiemy, że często będziemy się zatrzymywać, np. na światłach, to należy jechać wolniej. Analogicznie: na autostradzie powinniśmy jak najszybciej się rozpędzić i utrzymywać stałą prędkość. Wszelkie gwałtowne manewry zużywają dużo energii, zatem warto ich unikać.

Funkcja eco-driving w satelitarnym monitorowaniu pojazdów

Wprowadzenie analizy stylu jazdy w firmie to łatwy sposób na nagradzanie kierowców jeżdżących zgodnie z zaleceniami. Dzięki systemowi monitoringu TopGUARD ACTIVE wiesz, jaką kulturę jazdy zachowują Twoi pracownicy, czy starają się zmniejszyć zużycie paliwa oraz dbają o pojazd. Nie czekaj i wprowadź ekologię także do swojej floty – a zobaczysz przy tym duże oszczędności!

https://topguard.pl/topguard-active/