Systemy odzyskiwania pojazdów TopGUARD działają w oparciu o technologię radiową. Co to tak właściwie znaczy?
W języku naukowym fale radiowe są promieniowaniem elektromagnetycznym. Fale mogą mieć różną częstotliwość i długość, a poszczególne jej rodzaje wykorzystywane są w łączności satelitarnej i radiowej. Są niezbędne do funkcjonowania wielu urządzeń: radia, telewizji, telefonów czy nawigacji lotniczej.
Jak to dokładnie działa i czy fale radiowe szkodzą zdrowiu?
Częstotliwości fal radiowych
Radiowe fale przyjmują częstotliwości od 3 kHz (kiloherców) do 3 THz (teraherców) i długości powyżej 30 centymetrów. Ich źródła dzielimy na naturalne i sztuczne. Do tych pierwszych zaliczamy wyładowania atmosferyczne, zjawiska geologiczne we wnętrzu Ziemi oraz zorze polarne, ale także radiogalaktyki czy gwiazdy, emitujące fale radiowe, które docierają do naszej planety. Z kolei sztucznymi źródłami są nadajniki, komputery, anteny na prąd przemienny, kuchenki mikrofalowe. Co ciekawe, naturalną barierę dla nich stanowi jonosfera, czyli górna część atmosfery ziemskiej: krótkie fale radiowe odbijają się od niej i wracają z powrotem na powierzchnię Ziemi, dzięki czemu potrafią docierać na duże odległości.
Fale radiowe dzielimy na pasma radiowe ze względu na ich długość. Pasmo fal średnich ma długość od 75 m do 1 000 m. Wszystko powyżej to pasmo fal długich, a poniżej – krótkich.
Fale radiowe na służbie człowieka
Obecnie wykorzystujemy fale radiowe przede wszystkim do komunikacji: internetowej, telefonicznej, telewizyjnej, radiowej, w krótkofalówkach. Nawigacja ruchu lotniczego oraz morskiego (także łodzi podwodnych) również korzysta z fal radiowych. A kiedy nasze dzieci bawią się zdalnie sterowanymi autkami, to też dzięki niej!
Podobnie nasze systemy – TopGUARD – działają w oparciu o własną sieć radiową. Dzięki unikatowej częstotliwości jest odporny na zagłuszarki i pozwala niezawodnie ustalić miejsce przebywania uprowadzonego samochodu. W ten sposób nasze centrum monitoringu przekazuje lokalizację policji, a ta odzyskuje auto. Wszystko dzięki falom radiowym!
Czy to wszystko jest bezpieczne dla zdrowia?
Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła analizę badań naukowych i jednoznacznie stwierdziła, że dowodów na szkodliwość fal radiowych nie ma. Nie istnieje również przypadłość nazywana nadwrażliwością na pole elektromagnetyczne, która rzekomo objawia się bólami głowy i trudnościami z zasypianiem.
Tak więc bez obaw instalujmy i inwestujmy w monitoring pojazdów oraz korzystajmy z możliwości fal radiowych!