Jak kradną nam auta, czyli popularne metody złodziei

auta

Rozwój elektroniki nie tylko pozwala nam jeździć coraz bardziej nowoczesnymi samochodami, ale również naraża nas na ataki ze strony złodziei. Wykorzystują oni zdobycze techniki, aby dobrać się do naszej własności, a ich sposoby są niekiedy bardzo pomysłowe!

Najnowsze z nich nie zostawiają żadnych śladów, ponieważ nie wykorzystują narzędzi mechanicznych. Niektórzy przestępcy wykorzystują nasze roztargnienie i kradną samochody, kiedy zostawiamy kluczyki bez nadzoru. Wielu z nich obserwuje pojazd przez dłuższy czas, aby ustalić, gdzie parkujemy i co przez ten czas robimy. Czujni muszą być przede wszystkim właściciele aut w dobrym stanie, których wartość jest stosunkowo wysoka. Poznaj więc najpopularniejsze złodziejskie metody i bądź na nie przygotowany!

Kradzież na walizkę

To najczęstszy i najgroźniejszy sposób. Przestępcy działają w parach, wykorzystując wzmacniacz sygnału, czyli właśnie walizkę, od której pochodzi nazwa. Jeden z nich zbliża się do właściciela samochodu, wychwytując sygnał jego kluczyka, a drugi stoi w tym czasie przy drzwiach. Walizka pozwala im wzmocnić sygnał, a auto otwiera się po zwykłym pociągnięciu klamki. Całość trwa tylko kilkanaście sekund i po zdarzeniu nie zostaje żaden ślad.

Kradzież na lawetę

To zupełnie inny sposób. Jest on przede wszystkim bardzo widoczny i czasochłonny, ale przestępcy często go wykorzystują, ponieważ jest przy tym skuteczny – potrafi obejść podstawowe zabezpieczenia antykradzieżowe. Polega on na nielegalnym wciągnięciu pojazdu na lawetę. Akcja poprzedzona jest długimi przygotowaniami, podczas których obserwuje się upatrzone auto i podejmuje decyzję, kiedy najlepiej dokonać skoku. Dla uśpienia czujności sąsiadów czy obserwatorów przestępcy przebierają się za pomoc drogową albo służby miejskie.

Kradzież na dobre serce lub butelkę

Te sposoby wykorzystują nasze roztargnienie. Kiedy jedziemy autem, nagle przed maską pojawia nam się osoba, która prosi o pomoc, być może zasłabła. W panice wysiadamy z samochodu, aby zareagować, i… najczęściej zapominamy wyciągnąć kluczyki ze stacyjki. Współpracownik złodzieja po prostu podchodzi do drzwi i odjeżdża.

W podobny sposób działa kradzież na butelkę. Przestępcy umieszczają w nadkolu hałasujący przedmiot. Odjeżdżając, słyszymy dziwne dźwięki, więc wysiadamy, zaalarmowani, sprawdzić, co się dzieje. Znowu zapominamy wyciągnąć kluczyki…

W walce ze złodziejami niezbędna jest czujność, ale i ona nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie zabezpieczenia: sprawdź nasze pakiety ochrony antykradzieżowej TopGUARD.