Wypożyczalnie samochodów na celowniku. Jak ochronić swój biznes?

wypożyczalnie samochodów na celowniku

Już nie tylko auta mieszkańców, ale i pojazdy z wypożyczalni są na celowniku przestępców. Zaniedbując odpowiednie zabezpieczenia, właściciele takich firm praktycznie proszą się o nieszczęście. Złodzieje raczej nie wahają się ani chwili, aby skorzystać z okazji, którą dają im przepisy ubezpieczeniowe lub właśnie nieprzygotowanie przedsiębiorców!

Wynajem to obecnie niezwykle popularna alternatywa dla osób, które chcą poruszać się samochodem, ale niekoniecznie planują go kupić. Istnieje wiele form takiej działalności: krótko-, średnio- lub długoterminowa. Szczególnie w mieście mamy do czynienia z udostępnianiem pojazdu nawet na minuty. Do tego dochodzi również wypożyczanie samochodów zastępczych.

Dzięki takiemu zainteresowaniu obserujemy wiele nowych firm, które postanawiają zająć się wynajmem; a tym samym pojawia się również większa liczba złodziei. Jak więc ochronić naszą własność podczas przekazywania jej w ręce klienta?

Czy jest się czym martwić?

Łatwo jest ukraść samochód z wypożyczalni. Wystarczy go wynająć, podpisać umowy, a potem zniknąć bez śladu. Można posługiwać się przy tym fałszowanymi dokumentami, aby utrudnić policji dochodzenie. Innym sposobem jest powołanie się na nieistniejące zdarzenie drogowe. Rzekomy poszkodowany zgłasza się po odbiór samochodu zastępczego i odjeżdża w siną dal, ponieważ żadnej stłuczki nigdy nie było, a ubezpieczyciel nie sprawdził dokładnie zgłoszenia. W taki sposób dochodzi do przestępstwa, ale nie jest ono kradzieżą – jest przywłaszczeniem. A przez to policja działa inaczej.

Musimy jednak pamiętać, że skuteczność funkcjonariuszy tak czy siak pozostawia wiele do życzenia. Według Komendy Głównej Policji, która zbierała na ten temat dane, na odzyskanie pojazdu mamy mniej więcej 20-25 proc. szans.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Praktycznie niezawodnym sposobem jest system monitoringu, który umożliwia zlokalizowanie samochodu. Poleganie tylko na technologii GPS może nie wystarczyć – złodzieje dysponują bowiem zagłuszarkami sygnału GPS/GSM i niejednokrotnie ich używają, zakładając, że właściciel wypożyczalni nie jest w ciemię bity i założył takie zabezpieczenie.

Dlatego warto skorzystać z urządzenia korzystającego z łączności radiowej. Taki nadajnik aktywowany jest w momencie zgłaszania kradzieży i pozwala namierzyć pojazd nawet podczas zagłuszania łączności. Najlepsze systemy, jak TopGUARD Active, posiadają wbudowany nadajnik radiowy z własnym zasilaniem więc są niezawodne w każdej sytuacji. Dodatkowo posiadają alarmy, które informują właściciela o próbie demontażu urządzenia czy pozwalają wykryć zagłuszanie zwykłego GPS. W ten sposób właściciel pojazdu ma możliwość natychmiastowej reakcji i ochrony swojego auta!