Wracasz na parking, a auta nie ma. Co robić?!

Wracasz na parking, a auta nie ma. Co robić?!

Wszystkie zakupy są już w Twoim koszyku. Wychodzisz więc na parking, żeby zapakować je do auta i pojechać do domu na obiad. Szukasz odpowiedniej alejki, podchodzisz… a samochodu nie ma. Co robisz?

  • Odpowiedź A.: panikujesz.
  • Odpowiedź B.: dzwonisz do męża/żony.
  • Odpowiedź C.: działasz sprawnie i Twój pojazd do Ciebie wraca.

W naszym kraju rocznie ok. 15 tys. aut zostaje skradzionych i tylko w jednym przypadku na cztery właściciel odzyskuje swój samochód. Przeczytaj ten artykuł, a już zawsze wybierzesz odpowiedź C.

Po pierwsze: zadzwoń na policję

Kradzież zgłoś natychmiast po tym, jak zauważysz zniknięcie auta. Dlaczego? Gdyż pojazd może być jeszcze w pobliżu, a dzięki Twojej szybkiej reakcji dyżurny będzie mógł od razu poinformować patrole, czego szukać. Podaj wszystkie potrzebne dane: markę i model, nr rejestracyjny. Prawdopodobnie będziesz musiał poczekać na miejscu na przyjazd policji.

Następnie będziesz musiał dopełnić formalności na komisariacie. Z poświadczeniem o kradzieży będziesz mógł potem ubiegać się ewentualnie o odszkodowanie.

Po drugie: zgłoś sprawę firmie ubezpieczeniowej

Oczywiście, aby ubiegać się o ubezpieczenie, musisz mieć wcześniej wykupione autocasco. Pamiętaj, że większość ubezpieczycieli wymaga, aby kradzież była zgłaszana bezzwłocznie – nawet w ciągu jednego dnia. Musisz udać się tam z odpowiednimi dokumentami i kompletem kluczyków (jeśli ich nie okażesz, możesz nie dostać odszkodowania!). Od momentu, w którym otrzymasz pieniądze, to na ubezpieczyciela przechodzą prawa do samochodu, jeśli zostanie odzyskany.

Po trzecie: wyrejestruj samochód

Poszkodowani raczej zapominają o tym, że należy zgłosić kradzież w wydziale komunikacji. Warto o tym pamiętać, gdyż w innym razie stale będziemy płacić ubezpieczenie OC, a tłumaczenie się, że przecież od dawna nie mamy już tego samochodu raczej nie przekona nieubłaganych urzędników.

Po czwarte: odzyskaj samochód

Z reguły zgłoszenie kradzieży (https://topguard.pl/zglaszanie-kradziezy/) kończy się tak, że po kilku tygodniach otrzymujemy papier od policji na temat umorzenia sprawy, ponieważ sprawców nie udało się wykryć. Tymczasem istnieje dobry sposób na odzyskanie auta, a jest nim odpowiedni system ochrony.

System TopGUARD (https://topguard.pl/rodzaje-topguard/) opiera swoje działanie o nadajnik, który montujemy w samochodzie. Kiedy dojdzie do kradzieży, Twoim pierwszym krokiem powinno być wykonanie telefonu do naszej centrali, dzięki czemu będziemy mogli nadajnik uruchomić i sprawdzić jego lokalizację.

Dane te następnie trafiają w ręce policji, z którą wspólnie przeprowadzamy akcję odzyskania pojazdu.

Proste, prawda?