Popularne metody złodziei. Jak się przed nimi chronić?

Popularne metody złodziei. Jak się przed nimi chronić.

Technologia idzie do przodu nie tylko dla kierowców, ale i złodziei: my jeździmy coraz bardziej nowoczesnymi autami, a oni próbują je ukraść coraz bardziej wymyślnymi sposobami.

Te najpopularniejsze z nich nie zostawiają żadnych śladów, bo wykorzystują elektronikę lub po prostu nasze roztargnienie. Wystarczy pozostawić kluczyki bez nadzoru na kilka chwil, by przestępca wykorzystał okazję i wskoczył za kierownicę. Często obserwuje on pojazd przez dłuższy czas, zwracając uwagę na to, gdzie parkujemy i co potem robimy. Warto wiedzieć, że najbardziej narażeni na kradzieże są właściciele wozów w dobrym stanie, ponieważ to one mają stosunkowo wysoką wartość.

Popularne metody kradzieży samochodów

Aby zachować czujność, musimy znać sposoby złodziei! Dzięki tej wiedzy systemy ochrony pojazdów 24/7 i odzyskiwania pojazdów mogą popsuć im szyki, ale kierowcy też powinni ją posiadać, aby nie dać się zwieść. Czego należy się wystrzegać?

  1. Kradzież na walizkę – najczęstszy i najgroźniejszy sposób w przypadku aut z systemem key-less. Przestępcy wykorzystują tutaj wzmacniacz sygnału (potocznie nazywany walizką), za pomocą którego mogą przechwycić sygnał kluczyka schowanego w kurtce. Niczego niepodejrzewający właściciel robi na przykład zakupy w centrum handlowym, a w tym czasie złodziej zbliża się do niego i przekierowuje sygnał na parking. Tam jego wspólnik otwiera auto zwykłym pociągnięciem klamki. Wszystko trwa tylko kilka sekund. Na szczęście skuteczne przeciwko tej metodzie są systemy odzyskiwania pojazdów TopGUARD Passive i MAX.
  2. Kradzież na lawetę – to sposób skrajnie różny, bo widoczny i czasochłonny, ale potrafi obejść podstawowe zabezpieczenia antykradzieżowe: przestępcy po prostu wciągają auto na lawetę. Całość jest poprzedzona przygotowaniami, w trakcie których obserwuje się właściciela upatrzonego łupu i decyduje, kiedy najlepiej dokonać skoku. Aby uśpić czujność obserwatorów, złodzieje przebierają się za pomoc drogową. Na szczęście tego typu podejrzane ruchy wykrywają systemy ochrony pojazdów TopGUARD Active i Pro.
  3. Kradzież na dobre serce – w tym wypadku przestępcy wykorzystują nasze roztargnienie. Sposoby są różne: nagle przed maską może pojawić się osoba, która poprosi o pomoc, albo coś gwałtownie zacznie hałasować nad kołem. W pierwszej sytuacji to oszust udający problemy ze zdrowiem, a w drugiej – plastikowa butelka ukryta w nadkolu. W obu natomiast kierowca wyjdzie z samochodu, aby sprawdzić, co się dzieje. Wtedy wspólnik złodzieja wsiądzie za kółko (ponieważ zazwyczaj w stresie zapominamy o kluczykach w stacyjce) i odjedzie w siną dal. Wtedy ratunkiem jest system TopGUARD MAX, czyli system monitoringu radiowego.