Możesz stracić swój samochód w 10 sekund. Jak temu zapobiec?

moesz-straci-swj-samochd-w-10-sekund-jak-temu-zapobiec

Auta z bezkluczykowym dostępem to bardzo popularne rozwiązanie. Są one wygodne, wspaniale zaprojektowane, no i dostępne u większości producentów zarówno luksusowych, jak i tanich samochodów. Niestety, są też bardzo łatwe do skradzenia.

Według testu magazynu „What Car?”, złodzieje potrzebują min. 10 sekund na dobranie się do samochodu z systemem bezkluczykowym. Udowodnili to dziennikarze tego magazynu na przykładzie kilku pojazdów. Co z tego wynikło? Przeczytajcie sami!

Jaki samochód ukraść najłatwiej?

W teście wzięły udział:

  1. dwa Land Rovery Discovery,
  2. Mercedes Klasy A,
  3. Audi TT RS,
  4. DS 3 Crossback,
  5. BMW X3,
  6. Ford Fiesta.

Pojazdy te zostały przekazane w ręce ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy odegrali rolę złodziei posługujących się tzw. metodą na „walizkę”. Dziennikarze tymczasem mierzyli czas potrzebny do odjechania samochodem w siną dal. I tak okazało się, że nowa marka Citroena – DS, odjechał w 10 sekund. Land Rover Discovery w 30, natomiast drugi Discovery jako jedyny nie ruszył z miejsca. Pozostałe auta zostały bardzo szybko otwarte, choć nie udało im się odjechać daleko bez kluczyka w pobliżu ( przypominamy, że niektóre modele “walizek” potrafią nie tylko wzmocnić sygnał kluczyka, ale go zapisać i skutecznie imitować w pojeździe na potrzeby ucieczki).

Dziennikarze zapytali potem producentów, co sądzą o wynikach. Grupa Volkswagena stwierdziła, że na bieżąco współpracuje z policją w sprawie poprawy bezpieczeństwa. Grupa PSA (Peugeot/Citroen/Opel/DS) utrzymuje, że posiada specjalny zespół, który zajmuje się wykrywaniem takich słabości w swoich systemach. Land Rover nie skomentował wyników testu, ponieważ omawiane wersje Discovery zostały wycofane z produkcji – nowe mają być ponoć bezpieczniejsze pod tym względem.

Metoda na walizkę – postrach właścicieli

Tym, co sprawia, że samochody tak łatwo ukraść, jest system bezkluczykowy. Jeśli nasz pojazd jest w niego wyposażony, złodziej może użyć metody na walizkę. Potrzeba do niej dwóch osób. Jeden przestępca staje blisko samochodu z urządzeniem wzmacniającym sygnał, drugi wyszukuje kluczyk do pojazdu i przechwytuje jego sygnał. Za pomocą takich dwóch walizek można oszukać system keyless, który otworzy samochód, gdyż zinterpretuje sytuację jako stojącego obok właściciela.

Istnieje kilka sposobów ochrony naszego samochodu. Jednym z nich jest system lokalizowania, który, w przypadku zniknięcia naszej własności, pozwoli odkryć miejsce jej pobytu, zanim zostanie rozebrana na części i sprzedana na czarnym rynku.

O metodzie tej możecie dowiedzieć się z filmu, który nakręciliśmy z dziennikarzem motoryzacyjnym Zacharem Zawadzkim, który wcielił się w rolę złodzieja używającego prawdziwych walizek! Film obejrzycie na platformie YouTUBE:

  • https://www.youtube.com/watch?v=LxR9esPTIeo

Jeśli chcecie zobaczyć na własne oczy sposoby złodziei a także poznać skuteczne metody obrony, koniecznie kliknijcie w link!