Metoda na walizkę. Jak zabezpieczyć swój pojazd z systemem keyless

Metoda na walizkę. Jak zabezpieczyć swój pojazd z systemem keyless

Otwieranie samochodu bez kluczyka to nie jest nowy pomysł. System bezkluczykowy pojawił się pierwszy raz już w roku 1998 i początkowo był zarezerwowany dla drogich samochodów. Teraz jednak spotykamy go dość często i praktycznie każdy ma możliwość wyposażyć swój pojazd w system keyless. Nie powinny nas dziwić dwie rzeczy – po pierwsze, jego popularność. Rozwiązanie to gwarantuje przecież wygodę. Właściciel auta nie musi już szukać kluczyków w kieszeniach czy torbach, by otworzyć drzwi. Wystarczy, że ma je przy sobie, a samochód sam odrygluje przed nim zamki i uruchomi silnik, gdyż odbiera nadawany przez nie sygnał.

Druga rzecz, która dziwić nie powinna, to fakt, że system bezkluczykowy jest perfekcyjnie wykorzystywany przez złodziei.

Metoda na walizkę

To niezwykle skuteczny sposób na szybką kradzież samochodu, na który pracowaliśmy pół życia. Aby ją przeprowadzić, potrzebujemy dwóch przestępców i dwóch urządzeń, zazwyczaj skrzętnie ukrywanych w torbie (stąd nazwa metody). Wyobraźmy sobie zatem samochód wyposażony w system keyless, który stoi zaparkowany przed domem właściciela.

Pierwszy ze złodziei podchodzi do okna lub drzwi mieszkania, przechwytując swoim urządzeniem sygnał nadawany przez kluczyk. W tym czasie drugi przestępca czeka już przy drzwiach upatrzonego pojazdu z drugą walizką. Niepozorny neseser odbiera ów sygnał i wzmacnia go. System keyless uważa wtedy złodzieja ze sprytnym urządzeniem za właściciela, który stoi z kluczykiem przed drzwiami i chce wsiąść, otwiera więc pojazd. Cały proces zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund.

Przestępcy natychmiast wsiadają zatem do pojazdu i uruchamiają silnik, a ponieważ ze względów bezpieczeństwa przerwanie komunikacji z kluczykiem (czyli sytuacja, w której kluczyk bezpiecznie leży na półce w przedpokoju, a złodzieje odjeżdżają w siną dal) nie przerywa pracy silnika, złoczyńcy mogą uciekać tak długo, dopóki nie skończy im się paliwo.

Jak mogę się obronić?

Mimo że cały świat wie o zagrożeniu, producenci samochodów nie palą się do wprowadzania zmian. Wygląda na to, że właściciele sami muszą sobie radzić!

Właśnie dlatego stworzyliśmy system ochrony i odzyskiwania samochodów TopGUARD, który chroni Twoje auto 24/7 zarówno przed metodą na walizkę, jak i każdą inną. Jak to działa? Kiedy stwierdzisz, że Twój pojazd właśnie zniknął z podjazdu, wysyłasz zawiadomienie do centrali, która uruchamia nadajnik TopGUARD. W odpowiedzi ten wysyła dokładne dane o swoim położeniu. Uzbrojona w tę wiedzę, policja przeprowadza obławę na złodziei.

Jeśli natomiast chciałbyś oszczędzić pracy naszym patrolom i funkcjonariuszom policji, możesz wybrać opcję TopGUARD PRO – w tym wariancie nasz system samodzielnie wykrywa użycie metody na walizkę i natychmiastowo blokuje możliwość rozruchu pojazdu, tak by złodzieje nie mogli nim nawet odjechać.

Zainteresowany? Sprawdź naszą stronę i dowiedz się więcej.