Jak znaleźć skradzione auto – jak zwiększyć szanse na odzyskanie mienia?

Jak znaleźć skradzione auto - jak zwiększyć szanse na odzyskanie mienia

Kradzieże samochodów nie są już tak częste, jak jeszcze 10 czy 20 lat temu, jednak w dalszym ciągu można łatwo stać się ofiarą złodziei. Najbardziej narażeni są właściciele pojazdów z systemem „keyless”, pozwalającym na otwarcie i uruchomienie samochodu bez wyjmowania kluczyka z kieszeni. Wtedy przestępcy mogą wykorzystać tzw. metodę na walizkę i odjechać z parkingu nie budząc żadnych podejrzeń, tak jakby robili to swoim własnym pojazdem. Szansa na utratę auta jest większa w dużych aglomeracjach oraz miejscowościach turystycznych, jednak złodziejskie szajki działają wszędzie.

Czas pracuje dla złodzieja

Zniknięcie auta z parkingu nie oznacza jeszcze, że nie mamy szansy go odzyskać. Czas gra tutaj jednak bardzo mocno na naszą niekorzyść. Wyspecjalizowane w kradzieżach pojazdów grupy przestępcze wiedzą bowiem doskonale, co robić. Zasadą jak jak najszybsze pozbycie się łupu, najczęściej poprzez rozebranie samochodu na części. Zdarza się, że pojazdy porzucane są na parkingach w okolicy, w celu „przeczekania”, lub na jakiś czas oczekują w dziuplach złodziei. Wszystkie te działania mają za zadanie zminimalizować ryzyko wpadki – złodziej łatwiej pogodzi się z utratą łupu, niż z utratą wolności.

Ciągłe monitorowanie pojazdu

Instalacja systemu ciągłego monitorowania pozwala znacząco zwiększyć bezpieczeństwo. Technologia ta posiada kilka funkcji: pozwala nam poznać aktualną pozycję auta w każdej chwili, pokazuje, jaką drogę przebyło, a także zaalarmuje nas w przypadku każdej zmiany położenia samochodu. Dzięki temu możemy od razu zawiadomić organy ścigania, nie dając złodziejom czasu na rozebranie lub ukrycie pojazdu. Nierzadko pozwala to właścicielowi na szybką interwencję i zapobiegnięcie kradzieży auta.

Odporność na zakłócenia

Ważne, by decydować się na dobrej jakości systemy, bazujące nie tylko na ciągłym monitoringu. Coraz więcej złodziei dysponuje tzw. jammerami (z ang. zagłuszaczami), które potrafią zakłócić działanie systemu ciągłego monitorowania i uniemożliwić odnalezienie samochodu, jeśli złodziejowi uda się nim już odjechać. Przed taką sytuacją uchronić może wybór systemu zapewniającego kompleksową ochronę – wyposażonego w dodatkowe odcięcia rozruchu, immobilizer, oraz – co najważniejsze – pozwalającego na namierzanie radiowe pojazdu. Specyfika fali radiowej o niestandardowej częstotliwości pozwala nie tylko oprzeć się działaniom jammera, ale również komunikować się z urządzeniem, gdy samochód zostanie ukryty w miejscu pozbawionym zasięgu sieci komórkowych, np. w garażach podziemnych czy miejscach odosobnionych.

Montaż w niestandardowym miejscu

Należy też pamiętać, że urządzenie lokalizujące pozycję auta musi być dobrze ukryte. Montaż urządzenia w standardowym i przewidywalnym miejscu to duże ryzyko. Złodzieje łatwo je znajdą i szybko wymontują z pojazdu. W każdym samochodzie montaż możliwy jest w co najmniej kilku miejscach, jednakże ograniczeniem jest konieczność podłączenia pod nie stałego zasilania. W tej sytuacji znów najlepszym rozwiązaniem jest montaż dodatkowego systemu radiowego, wyposażonego we własne zasilanie, niezależne od pojazdu. W takiej sytuacji, nawet gdy złodzieje odetną zasilanie główne poprzez wymontowanie akumulatora z samochodu, system namierzania radiowego pozwoli na jego zlokalizowanie i odzyskanie.