Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

kradziony-samochod

Kupujesz używany samochód? Musisz koniecznie sprawdzić, czy ten przemiły sprzedawca z komisu nie próbuje wcisnąć Ci auta, którego poprzedni właściciel bynajmniej nie pozbył się sam. To tylko kolejna kwestia, którą musimy dokładnie skontrolować: obok oceny technicznej, analizy dokumentów oraz potwierdzenia numerów wybitych na nadwoziu. Zwłaszcza jeśli pojazd jest sprowadzany zza granicy, tym bardziej należy skontrolować, czy jest kradziony. Ale jak?

Dwa sposoby

Najłatwiej jest wejść na ogólnodostępną, bezpłatną stronę Centralnej Ewidencji Pojazdów: www.cepik.gov.pl

Tam wpisujemy dane auta, czyli numer rejestracyjny, VIN, datę pierwszej rejestracji. Dzięki temu uzyskamy dostęp do najważniejszych informacji: od aktualnego przebiegu, poprzez badania techniczne i ubezpieczenie OC, aż po adnotacje o właścicielach.

W taki sposób możemy upewnić się, czy auto nie zostało skradzione. Można również udać się na inne strony, które za opłatą są w stanie sprawdzić historię pojazdu. Co ważne, korzystają one z baz danych z kilku europejskich krajów, więc jeśli mamy duże wątpliwości (np. dziwne ślady na karoserii), powinniśmy dodatkowo się upewnić.

Innym sposobem jest podjechanie z pojazdem i sprzedawcą na posterunek policji. Tam udzielą nam informacji na temat tego, czy samochód został wpisany do bazy CEP, czy znajduje się w rejestrze kradzionych aut. Policjant sprawdzi także, czy numer VIN jest dobrze widoczny, czy nikt przy nim manipulował, czy nie został przebity. Czasami warto zwrócić uwagę też na to, czy nie ma śladów włamania. Bowiem jeśli kradzież została dokonana niedawno, pierwotny właściciel mógł nie mieć jeszcze szansy jej złosić.

A co mi to szkodzi?

Nie warto kupować kradzionego samochodu. Nawet jeśli o tym nie wiedzieliśmy, gdy policja przyłapie nas na prowadzeniu takiego pojazdu, to zabierze nam dowód rejestracyjny i oskarży o paserstwo. Za to grozi kara grzywny lub więzienia.

Buszując po rynku wtórnym, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na najczęściej kradzione w Polsce auta. Volkswagen Golf i Passat, Audi A4 i A6 – tak wygląda czołówka kradzionych czterech kółek w naszym kraju.

Jak nie zostać okradzionym

Czy wiesz, co zrobić, aby nie zostać ofiarą złodziei i żeby to nie Twoje auto znalazło się w komisie? To proste! Sprawdź naszą ofertę TopGUARD na systemy antykradzieżowe. Z nami zabezpieczysz się przed przestępcami i będziesz spał spokojnie, podczas gdy my będziemy mieli oko na Twoją własność. Sprawdź szczegóły na innych podstronach.