Ile odszkodowania za kradzież samochodu? Kradzież a ubezpieczenie

ile-odszkodowania-za-kradzie-samochodu-kradzie-a-ubezpieczenie

Z popularnego powiedzenia “mądry Polak po szkodzie” wynika, że raczej nie martwimy się negatywnymi skutkami, dopóki nas nie dotkną. A co na ten temat statystyki?

Po drogach w naszym kraju, według szacunków, jeździ ponad 22 mln samochodów. Tymczasem wykrywalność kradzieży pojazdów, jak podaje policja, wynosi 23,8%. A ile osób ma autocasco? Zaledwie co czwarty właściciel samochodu – ubezpieczyciele sprzedają bowiem 6,2 mln takich polis rocznie. A to właśnie AC gwarantuje odszkodowanie w razie kradzieży! Jeśli nie chcesz być mądrym dopiero po szkodzie, zabezpiecz się na wypadek kradzieży, zanim ona nastąpi.

Czy samochód jest już ubezpieczony?

Jeśli jesteśmy pierwszymi właścicielami auta z salonu, musimy osobiście wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz dodatkowe AC. Jeśli kupujemy pojazd z drugiej ręki, to oczywiście powinien on posiadać ważne OC, natomiast AC, o czym powinniśmy pamiętać, zawsze traci swoją ważność w momencie zmiany właściciela. Można je jednak bez problemu dokupić.

Chcę kupić autocasco – co dalej?

Aby uzyskać to świadczenie, musimy spełniać pewne warunki. Jeden z nich mówi o zabezpieczeniu samochodu przed kradzieżą. W końcu nikt nie wypłaci nam pieniędzy, jeśli zostawimy otwarty pojazd na miejscu postojowym, a w nocy ten – tak po prostu – zniknie.

Zatem czego wymaga ubezpieczyciel? Zabezpieczeń, które posiadają pozytywną ocenę skuteczności Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT). Mowa tu o autoalarmach, immobiliserach, blokadach, a także systemach lokalizacji pojazdów, takiego jak TopGUARD, który pozwala odzyskać skradzione auto dzięki wykorzystaniu własnej częstotliwości radiowej.

Wysokość odszkodowania

Kiedy dojdzie do kradzieży, przede wszystkim powinniśmy zgłosić ją na policji. Dokument z przyjęcia zgłoszenia będzie nam bowiem potrzebny przy przedstawianiu sprawy ubezpieczycielowi. Zazwyczaj pieniądze trafiają do nas w ciągu 30 dni roboczych od zakończenia postępowania, które nieraz ciągnie się miesiącami.

Czy kwota świadczenia pozwoli odzyskać pełną wartość samochodu? Tak, jednak należy mieć na uwadze, że będzie to wartość rynkowa wyznaczona na dzień kradzieży, a nie w momencie podpisania umowy z towarzystwem.

Czy zatem autocasco się opłaca? Jak najbardziej! Jego koszt to kwestia indywidualna, zależna od rocznika czy modelu pojazdu, ale też historii ubezpieczeniowej i liczby lat bezwypadkowej jazdy. Ponadto, decydując się na zainstalowanie systemu TopGUARD, możesz liczyć na uwzględnienie jego wysokiej skuteczności przez ubezpieczyciela i dodatkową zniżkę!